Spawanie polega na łączeniu materiałów przez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia. Może być wykonywane z dodatkiem spoiwa lub bez niego. W procesie spawania łuk spawalniczy jest źródłem ciepła. Spawanie za pomocą łuku elektrycznego nazywane jest spawaniem łukowym.
Przykładem spawania łukowego jest spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych (TIG). Często jednak do spoiny stapia się również materiał dodatkowy, którego temperatura topnienia powinna być zbliżona do temperatury topnienia spawanych elementów. Taki materiał dodatkowy jest podawany przez podajnik drutu połączony z uchwytem spawalniczym (spawanie MIG/MAG), lub jest on podawany ręcznie w postaci elektrody otulonej.
Przed każdym spawaniem, krawędzie łączonych elementów należy przygotować w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni rowek spawalniczy, np. V-kształtny. Najczęściej spawa się metale, np. aluminium, stal węglową i stal nierdzewną (inaczej wysokostopową)
[1].
Bibliografia podstrony:
1. Czym jest spawanie? - Kemppi, https://www.kemppi.com/pl-PL/support/abc-spawania/czym-jest-spawanie/ , [dostęp 01.12.2020 r.]